Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Karnawałowe spotkanie klubu "Myślę sobie..."

Utworzono dnia 05.02.2016
Czcionka:

Karnawałowe spotkanie klubu "Myślę sobie..."

 

4 lutego odbyło się pierwsze w tym roku spotkanie klubu "Myślę sobie...". Tematem wieczoru był kończący się karnawał i  wypadający właśnie w tym dniu tłusty czwartek. Jak zawsze nie zabrakło nowych wierszy, aromatycznej herbaty i pączków. Poniżej przedstawiamy krótką historię tłustego czwartku i wiersz nawiązujący do tego słodkiego dnia.

Historia tłustego czwartku sięga czasów starożytnych, kiedy to w Rzymie bawiono się hucznie, by powitać nadchodzącą wiosnę i pożegnać zimę. Wtedy ludzie zajadali się tłustymi mięsami i popijali je alkoholem, do których zajadano pączki, robione z ciasta chlebowego. Nie były one słodkie, lecz nadziewane słoniną.

W naszej tradycji tłusty czwartek to zawsze ostatni czwartek przed Wielkim Postem. Jako że Wielkanoc jest świętem ruchomym, tłusty czwartek nie wypada co roku w ten sam dzień.

Dzień ten był kiedyś początkiem Tłustego Tygodnia, czyli czasu wielkiego obżarstwa. Pozwalano sobie na ogromne ilości tłustych mięs, kapustę ze skwarkami, słoninę. Dlatego też ostatnie dni karnawału nazywano wtedy mięsopustem, zapustem lub ostatkami. Należało najeść się do syta i wybawić przed zbliżającymi się 40 dniami postu, kiedy katolicy powinni zachować wstrzemięźliwość i umiarkowanie także w jedzeniu i piciu.

Inaczej obchodzono tłusty czwartek w Małopolsce, czyli tamtejszy Combrowy Czwartek. Według legendy pochodzącej z XVII wieku, w ostatni czwartek karnawału zmarł wójt Combr, który zakazywał handlować przekupkom na krakowskim rynku. W każdą rocznicę jego śmierci handlujące kramarki urządzały wielką i huczną zabawę. Zaczepiały mężczyzn i za krzywdę jaką niegdyś doznawały od wójta Combra, brały na nich odwet, np. ściągając z nich okrycie lub zmuszając do tańca.

Tradycja jedzenia pączków na słodko pojawiła się w Polsce w XVI wieku. Dawniej przygotowując te słodkie drożdżowe ciastka do środka niektórych wkładano orzechy i migdały, a osoba, która trafiła akurat na pączek z „niespodzianką” miała cieszyć się szczęściem przez całe życie.

Kolejny przesąd głosił, że ten, kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, będzie skazany na niepowodzenia w przyszłości.

Idealny pączek powinien być pulchny, ale lekko zapadnięty w środku, co świadczy o tym, że ciasto ma dobrą konsystencję. Pączki powinny też mieć jasną obwódkę wokół, dzięki czemu poznamy, że tłuszcz na którym były smażone był świeży. (źródło: http://www.przyslijprzepis.pl/artykul/skad-sie-wzial-tlusty-czwartek ).

 

Słodycze

Pączki, wafle, bajadery, cukierki,
trufle, marcepan, eklerki,
rurki, toffi, batony
i ciasteczka różne na tony.

Paluszki słone i z makiem,
orzeszki ziemne zjedzone ze smakiem.
Precle, sezamki, biszkopty, faworki
kupujesz je co dzień na worki.

Żelki, krakersy, galaretki,
popcorn, rodzynki, chałwa, drażetki,
czekoladki, landrynki, krówki
i już nie chcesz iść do stołówki.

Z dżemem herbatniki,
pyszne toruńskie pierniki.
I jeszcze chipsy do tego.
Co jeszcze chcesz dziś zjeść kolego?
Szarlotka, keks, sękacz, sernik -
upiecze to ci każdy cukiernik.

Guma do żucia, lizaki
za jakieś marne grosiaki.
Do tego jest ptasie mleczko
i już jesteś tłuściutki koleżko!

                                   Jolanta Ziemba

 

 

 

 

 

...

Informujemy, że w sprawach skarg i wniosków Dyrektor Biblioteki przyjmuje w piątki w godzinach 15:00 - 16:00.

Zegar

Imieniny

Kalendarium

Kwiecień 2024
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Pogoda

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 72

W poprzednim tygodniu: 83

W tym miesiącu: 222

W poprzednim miesiącu: 356

Wszystkich: 22175